Do jaké míry jsou produkty Energy přírodní, organické či bio? Jaké jsou použity konzervační látky? Proč přípravky obsahují tu či onu ingredienci? Jak číst etiketu produktů? Milujeme edukované zákazníky, a tak nám na tyto otázky v tomto článku odpoví Tomáš Škopek - generální ředitel společnosti Energy, který se podělí o základní hodnoty, principy a filozofii, kterou se řídí při vývoji a výrobě produktů.
Nová pravidla označování kosmetických výrobků
Pokud se cítíte zmateni z některých novinek, které si pro nás nachystala Evropská unie, vězte, že nejste jediní. Také bychom vás rádi ujistili, že ani my jsme se nezbláznili, i když by to tak při prvním pohledu na některé etikety mohlo vypadat. Dle nové směrnice jsme jako výrobci povinni uvést do složení výrobku i stopová rezidua všech látek, které se vyskytují na bezpečnostních listech dodavatelů extraktů nebo silic, a to i přesto, že jsou jejich integrální součástí a do přípravku se nepřidávají! Absurdní situace tak nastává například u vzácných silic, které jsou těmi nejdražšími a nejexkluzivnějšími přírodními látkami, jež v přípravcích máme. Jejich použitím jsme nuceni přidat na etiketu takové látky jako farnesol, benzylbenzoát, citral, eugenol a další. Stejná situace nastává u oblíbeného Dermaton gelu, kde posledních pět položek složení zaujímají parabeny, které jsou opět součástí bezpečnostního listu, v tomto případě extraktu ze zeleného čaje.
Nepomohl apel aromaterapeutických společností z celé Evropy, direktiva byla prosazena a její naplnění je kontrolními orgány vyžadováno. Stejně „krásné“ etikety tak můžete vidět nejen u nás, ale i u takových jmen přírodní kosmetiky jako Dr. Hauschka a všech ostatních.
Pokud nedojde ke změně legislativy a nezvítězí opět zdravý rozum, na podobné etikety si bohužel budeme muset zvyknout. Dokonce i u tak úžasně přírodně laděných produktů, jako je nový Pentagram® pěsticích krémů Renove. Žádná z těchto látek přitom nebyla do produktů uměle přidána a je uváděno pouze jejich teoretické nestanovitelné množství!
V každém případě se budeme snažit najít cestu, abychom dostatečně jasně označili ty látky, které jsou v produktu obsaženy takto teoreticky, druhotně.
A nyní něco o konzervantech
Naším posláním není vyrábět přípravky, které pokud možno nic neudělají, ale produkty účinné, efektivní a šetrné zároveň. Většina z nich obsahuje velký počet účinných ingrediencí ve velmi vysoké, terapeutické koncentraci, která nemá obdoby. V každém z přípravků zpravidla pracujeme s mimořádně vysokým obsahem bylinných extraktů (až 49 % oproti standardním 3 %), termální vodou, vzácnými oleji a esencemi. V některých používáme humátové kyseliny, přírodní latex a mnoho dalších látek, které považujeme za důležité pro danou oblast působení.
Všechny tyto ingredience musí fungovat ve vzájemné synergii, být stabilní, uživatelsky komfortní a v neposlední řadě zachovávat stejné vlastnosti po celou dobu trvanlivosti.
Pro každý přípravek tak hledáme nejvhodnější přídatné, nosné a konzervační látky, aby plnily nejen veškeré funkce, které se od nich očekávají, ale aby byly k organismu i prostředí šetrné. Stejně jako u symbolu jin-jang každé velké světlo musí nutně obsahovat i malý stín, aby bylomožné docílit konečné harmonie.
Je velmi snadné na základě povrchních a neúplných informací z internetu vybrat jednu nebo některé ze složek a poukázat na její nepříznivé účinky. Mnohem těžší, ale jediné poctivé, je vést skutečnou diskuzi, zakládající se na znalostech a zdravém úsudku, nikoliv na strachu.
Jsme vášnivými zastánci přírodních látek a přirozených postupů a věřím, že jsme to za dobu existence naší společnosti jasně prokázali. Na druhou stranu nepodléháme a neshledáváme zajímavým extrémní pohled, který v konečném důsledku poškozuje možnosti a krásu přírodních produktů, vytváří falešné představy a ohýbá pravdu.
Pevně a s čistým svědomím si stojíme za tím, že neexistuje cesta vysoce účinného kosmetického produktu s terapeutickým obsahem živých účinných látek bez nutnosti tento produkt ošetřit a použít k tomu vhodnou a šetrnou konzervační látku.
I respektovaná a uznávaná organizace ECOCERT aktualizuje každoročně seznam konzervantů včetně těch syntetických, chcete-li chemických, které jsou v bio produktech akceptovány! Nejdůležitější se proto stává otázka, do jaké míry je schopen výrobce najít a otestovat látky, které jsou co možná nejšetrnější, aby ta malá tma ve velkém světle byla spíše jemným stínem. Pokud je konzervace přípravku podceněna, nastává opačný efekt. Budete-li pátrat na internetu, najdete v systému rychlého varování RAPEX případy, kdy v postižených produktech postupně vznikají kvasinky a plísně, které bohužel zákazník v prvních měsících nemá šanci okem odhalit. Co však již doslova na vlastní kůži pozná, je vliv sekundárních metabolitů těchto plísní, které jsou silnými alergeny a jsou u nich skutečně prokázány karcinogenní a toxické účinky.
Jaké produkty jsou BIO, jaké ORGANIC a proč nemají všechny toto označení?
Z pohledu legislativy jsou obě označení, BIO i ORGANIC, naprosto totožná. Znamenají stejný objem formulářů, potvrzení a razítek. Největším problémem však je samotné nastavení systému, které je vhodné spíše pro jednosložkové nebo jednodušší produkty. Nová řada zelených potravin Energy do těchto přihrádek poměrně dobře zapadá, a proto je až na výjimky plně ORGANIC certifikována.
Složitější situace nastává u našich typických extraktů, nejvíce potom u těch pentagramových, které obsahují někdy až 19 složek. Získat bez výjimky potřebné dokumenty od každé z nich v reálné praxi nejde, a jedná-li se například o kontrolovaný sběr z volné přírody, je to z principu věci zhola nemožné.
Naší vizí do budoucna tedy není snaha zařadit se do těchto přihrádek, ale hledat cestu k důvěře a pocitům zákazníka přímo. Prostřednictvím vlastních organických farem pěstovat klíčové byliny svými silami, stejně jako připravovat nejdůležitější oleje a do budoucna i silice. Vše v otevřeném prostředí, do kterého může každý nahlédnout, procítit jej a třeba v něm i několik dní pobýt.